Czy artykuł był pomocny?
Keycloak to serwer uwierzytelniania i autoryzacji na licencji open-source. Thulium umożliwia integrację z tym rozwiązaniem w celu kontroli dostępu do systemu Thulium.
a) Integrację uwierzytelniania za pomocą Keycloak należy uruchomić w sekcji Administracja → Zaawansowane → Integracje z grupy Dostęp:
Po kliknięciu pokaże się ekran z parametrami do uzupełnienia:
gdzie:
W celu pozyskania wymaganych parametrów endpoint takich jak authorizationEndpoint, tokenEndpoint, userinfoEndpoint, oraz jwksUri Administrator systemu powinien je wprowadzić ręcznie bądź pozyskać tzw. Discovery Endpoint zawierający konfigurację wszystkich niezbędnych pól. W przypadku tego drugiego należy kliknąć .
Zaleca się włączenie tej funkcji dopiero po ustawieniu odpowiednich loginów (adres email w Keycloak) w Thulium dla aktualnych Użytkowników tak by przy logowaniu nie zakładali się nowi jeżeli już takowi istnieją (ale o innym loginie).
W przypadku chęci synchronizacji Użytkowników z danej grupy Administrator systemu powinien wprowadzić UUID grupy.
b) Po wprowadzeniu konfiguracji i kliknięciu w na ekranie logowania pojawi się przycisk
a sama integracja ustawi się jako włączona:
Synchronizacja pozwala na zaimportowanie Użytkowników systemu przed ich pierwszym logowaniem do systemu pod warunkiem uzupełnienia pola Identyfikator grupy w ramach konfiguracji Integracji.
a) W celu uruchomienia synchronizacji w ramach modułu Administracja → Użytkownicy pojawi się przycisk
b) Po kliknięciu w przycisk przeprowadzana jest pełna synchronizacja Użytkowników, co oznacza, że Ci, którzy nie istnieli dotychczas w systemie są dodawani do systemu Thulium natomiast dane Użytkowników, którzy już istnieli, są aktualizowane. Konta, które nie znalazły się wśród pobranych Użytkowników zostaną zdezaktywowane. Na stronie z podsumowaniem pokaże się raport z podsumowaniem importu.
a) Wyłączenie formularza logowania lokalnego
Wyłączenie formularza logowania lokalnego spowoduje, że ze strony logowania Thulium znikną pola: Login i Hasło. Zmiana tego ustawienia jest dostępna w module Administracja → Parametry systemowe pod hasłem Czy wyświetlać formularz logowania:
Przed wyłączeniem formularza logowania należy się upewnić, że możemy się w systemie bezproblemowo logować Użytkownikiem z rolą Admin.
b) Ustawienie domyślnej roli
Ustawienie to powoduje, że przy synchronizacji Użytkowników z zewnętrznego źródła, każdy user będzie przypisany do tej Roli. Zmiana tego ustawienia jest dostępna w sekcji Administracja → Parametry systemowe pod kluczem Rola, która zostanie przypisana użytkownikowi po synchronizacji: